Fotowoltaika panele słoneczne, inwertery solarne, doradztwo techniczne, kompensacja mocy biernej pojemnościowej i indukcyjnej, routing energii, sterowanie mocą i odbiornikami energii.

Wykonujemy instalacje fotowoltaiczne wraz z routingiem energii polegającym na sterowaniu odbiorami prądu oraz na sterowaniu współczynnikiem mocy falowników oraz maszyn.

Zajmujemy się doradztwem technicznym w zakresie instalacji fotowoltaicznych oraz tworzeniem, pisaniem i wdrażaniem oprogramowania monitorującego instalacje energii odnawialnej bez udziału chmury. Wszystkie dane i urządzenia będą twoją własnością i nie będziesz się dzielił ze światem danymi o swojej sieci komputerowej.

Oferta przeznaczona jest głównie dla tych osób, które po pierwsze chcą zaoszczędzić pieniądze i wykonać instalację samodzielnie lub z niewielką pomocą, nie wiedzą jak się do tego zabrać, cenią sobie prywatność i bezpieczeństwo teleinformatyczne oraz chcą mieć pełną kontrolę nad własną siecią komputerową do której będzie podłączona instalacja fotowoltaiczna. Możemy zintegrować wasz system automatyki budynku z naszym oprogramowaniem.

Pierwsza porada jest taka aby pochopnie nie podpisywać umów na wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Oferty te są zazwyczaj zawyżone i nie wystarczy porównać kilka z nich. Nie ma ekonomicznego uzasadnienia kupowanie instalacji na kredyt. Ostatnio można zaobserwować spam mailowy i telefoniczny, nawet wydzwaniające automaty, roboty, chcące umówić wizytę konsultanta od fotowoltaiki. To często wygląda na ten sam mechanizm co naciąganie starszych ludzi na garnki czy pierzyny po zawyżonych cenach.

Po drugie, niektóre nieuczciwe firmy, na szczęście nieliczne, liczą na to, że podpiszecie umowę i o niej zapomnicie albo znajdziecie tańszego wykonawcę. Czasem jest napisane małym druczkiem, że w przypadku założenia instalacji przez podmiot trzeci lub nawet samodzielnie, należy zapłacić karę umowną, swojemu niedoszłemu wykonawcy. Są takie nieliczne podmioty, które z tego żyją. Wszelkie oferty i umowy powinien ocenić niezależny ekspert.

Po trzecie, niektórzy instalatorzy blokują inwertery fotowoltaiczne własnym hasłem aby jakakolwiek zmiana ustawień wiązała się z dodatkową opłatą lub abonamentem serwisowym po krótkiej, wstępnej eksploatacji. Może się okazać, że jesteście właścicielami swojej instalacji tylko teoretycznie. Na domiar złego sterowanie falownikiem odbywa się przez serwery w obcych państwach, najczęściej w Chinach. Przeważnie nie można samemu zresetować falownika i przywrócić do ustawień fabrycznych, a już na pewno nie da się przejąć uprawnień do kont serwisowych.

 • jeżeli chcesz zweryfikować cudzy kosztorys
 • jeżeli chcesz ocenić czyjeś wykonanie
 • jeżeli chcesz nadzorować wykonywaną instalację
 • jeżeli chcesz wykryć fuszerki
 • jeżeli coś nie działa i nie wiesz czemu
 • jeżeli chcesz wykonać instalację samodzielnie
 • jeżeli chcesz kupić panele bez pośredników
 • jeżeli chcesz kupić inwerter bez pośredników
 • jeżeli nie wiesz jak załatwić formalności
 • jeżeli nie umiesz narysować schematów
 • jeżeli nie umiesz połączyć poszczególnych komponentów
 • jeżeli nie wiesz gdzie kupić potrzebne podzespoły
 • jeżeli nie wiesz jak i komu zgłosić instalację OZE
 • jeżeli czegoś nie wiesz i nie boisz się do tego przyznać

Przeprowadzimy kompleksową analizę planowanej lub istniejącej instalacji fotowoltaicznej. Dokonamy analizy rachunków za prąd, przeanalizujemy problemy mocy biernej pojemnościowej oraz mocy biernej indukcyjnej w instalacji fotowoltaicznej. Firmy płacą za moc bierną i instalacja fotowoltaiczna, zamiast obniżyć, może podwyższyć rachunki za prąd. W niektórych okręgach energetycznych już próbowano nawet rozliczać w ten sposób prosumentów. Opłata za energię pojemnościową [kVArhc] wynosi czasem 20 krotność opłaty za [kWh].
Kolejnym problemem jest to czy nie mamy zbyt wysokiego napięcia w gniazdku i czy w ogóle będzie szansa na uzyskanie pełnej mocy instalacji fotowoltaicznej. Zbyt duża ilość sąsiadów z panelami słonecznymi na dachach też nie sprzyja owocnej eksploatacji naszej przydomowej elektrowni słonecznej. Proszę pamiętać, że ktoś ten nasz prąd musi skonsumować i to w okolicy, w zasięgu przewodów niskiego napięcia. Niestety energia ta nie popłynie daleko poprzez transformator i linię średniego napięcia gdyż napięcie panujące na wyjściu transformatora, uwzględniając spadek napięcia na przewodach, jest wyższe od napięcia, które może podać falownik. Jest to wartość 253V mierzone na zaciskach falownika. Jeżeli w gniazdku mamy napięcie powyżej 240V to korzystanie z pełnej mocy falownika i instalacji fotowoltaicznej może okazać się niemożliwe.
W tym momencie wypadałoby stworzyć poradnik pod tytułem „Czego wam instalator nie powie?”.

Szczególny nacisk kładziemy na instalacje przeciwprzepięciowe i odgromowe po stronie prądu przemiennego i prądu stałego.

Przeważnie nie dostarczamy sprzętu jeżeli klient sobie tego nie zażyczy. Klient kupuje go sam po najniższej, możliwej cenie u wskazanych dostawców. Praktyka mówi, że da się kupić panele słoneczne wraz z elementami mocowania lub stojakami ogrodowymi w cenie 1000 PLN/kWp. Nie ma sensu kupować najdroższego falownika, jako tego najlepszego. Jest to instalacja, która ma na siebie zarabiać, a nie służyć do chwalenia się nią czy podziwiania. Nieznany jest też okres eksploatacji falowników, a do 25 lat jeszcze dużo brakuje i nie wiadomo jak dzisiejsze modele będą się sprawować za chociażby 10 lat. Ważniejsze jest czy da się kupić podzespoły, które mogą się zepsuć po okresie gwarancji. Jest to analogiczna sytuacja do zakupu kotła gazowego najdroższej marki. Dzisiaj mamy pieniądze ale czy będzie nas stać na części zamienne za kilka lat, dostępne tylko u serwisanta wraz z usługą? Należy kupować urządzenia łatwe do naprawy, wykonane na typowych częściach, ogólnie dostępnych.

Jakość samych paneli fotowoltaicznych jest również nieznana. Nie wiadomo, które, dzisiejsze modele stracą najwięcej sprawności po 10 latach. Panele wykonywane są w dwóch technologiach, na bazie półprzewodników typu N oraz P. Podział jest oczywiście nieco szerszy i nieznajomość zagadnienia może doprowadzić do szybkiej degradacji ogniw słonecznych. Każdy typ wymaga innego podejścia do ochrony i sposobu przeciwdziałania efektowi PID. Niektóre typy paneli szybko tracą do kilku procent sprawności w pierwszym roku, a nawet miesiącu od wystawienia na działanie promieni słonecznych, może masz je i ty?

Wykonamy dwukierunkową instalację pomiarową energii elektrycznej z odczytem poprzez smartfon lub komputer, we własnej sieci, bez udziału chmury. Oczywiście, na życzenie podłączymy instalację do chmury ale nie to jest naszym celem. Opomiarowanie obejmie dosłownie wszystko co da się opomiarować.

Oprogramujemy routing energii, wykonamy tak zwany watt router, który na podstawie pomiarów przepływu prądu w różnych punktach obiektu, będzie sterował zużyciem energii na własne potrzeby. Będzie także monitorował moc bierną i sterował falownikiem aby dostosowywać na bieżąco jego współczynnik mocy (PF). Możemy zintegrować całe sterowanie obiektem, urządzeniami innych producentów, odczytując ich stany i sterując nimi z dedykowanej apki na Androidzie.
Nasze oprogramowanie zawiera też obliczenia służące do doboru kondensatorów i dławików do lokalnej kompensacji mocy biernej poszczególnych maszyn i urządzeń a także w węzłach w instalacji elektrycznej. Prawie zawsze wstępna kompensacja mocy biernej jest konieczna u każdego posiadacza instalacji słonecznej.

Trzeba być gotowym na to, że zakłady energetyczne jednego dnia zaczną naliczać opłaty za moc bierną. Mają do tego prawo i warunki techniczne po wymianie licznika na nowoczesny, dwukierunkowy. Wydaje się, że ten moment się zbliża nieubłaganie. Tak naprawdę to prosumenci są tylko ciężarem dla energetyków, przestają płacić za prąd, wymagają poprawy jakości sieci, trzeba wymienić im licznik i borykać się z zakłóceniami generowanymi przez instalacje fotowoltaiczne. Firmy energetyczne są po to żeby zarabiać pieniądze, a nie przechowywać cudzy prąd. Biznes energetyczny się kręci gdy jest pewny, miesięczny zysk z każdego gospodarstwa domowego. Proszę pamiętać, że może tak się zdarzyć, że opłaty za moc bierną i zakłócenia harmoniczne THD staną się jedynym źródłem dochodu kompanii energetycznych. I na pewno to nastąpi gdy masa krytyczna ilości instalacji PV przekroczy jakąś magiczną wartość.

Obecnie jest około 300.000 instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Gdyby nie ustawy i dyrektywy Unii Europejskiej nie było by ich wcale. Jest to konkurencja dla istniejącej, od czasów Nikoli Tesli, energetyki. Celem prosumentów jest niepłacenie za prąd, w ogóle, wcale! Niech każdy docelowo osiągnie moc 10kW i niech przybędzie kolejnych kilkaset tysięcy prosumentów. Pomijając kwestie czysto biznesowe, jak zapanować nad siecią, nad mocą bierną? Komu ten prąd w ogóle sprzedawać skoro wszyscy będą go produkować o tej samej porze? Doprowadzi to do rozchwiania sieci pomiędzy dniem i nocą. Dobrze więc o tym pomyśleć przed zainwestowaniem w instalację fotowoltaiczną. Jeżeli będzie lepiej zrobiona od sąsiadów to ma szansę produkować prąd gdy oni nie będą w stanie.

Zapis logów pracy instalacji wykonamy w bazie danych SQL na serwerze należącym do zleceniodawcy.

Podejmiemy się każdej niestandardowej usługi, integracji urządzeń różnych producentów, wykonania do nich oprogramowania nadzorującego na Androida i komputer. Wykonamy opomiarowanie istniejących farm słonecznych i wiatrowych. Interesują nas szczególnie trudne problemy techniczne i informatyczne.

Klient kupuje materiały samodzielnie, a my pobieramy wcześniej uzgodnione wynagrodzenie na podstawie indywidualnej wyceny, zależnej od tego co jest do zrobienia. Możemy wykonać chociażby rozdzielnie gdzie klient sam opłaci komponenty.

Zapraszamy do współpracy